!قورباغه را قورت بده

به سايت ادبي  "  مهر پارسي  " خوش آمديد


Home
مولوي
!قورباغه را قورت بده
نثر
هفت خوان رستم
چرند و پرند
آرشيو ملي

 

شما هیچ وقت برای انجام تمام کارهایی که باید انجام بدهید، فرصت کافی ندارید. شما به معنای واقعی کلمه در انبوه کارها، مسئولیت های فردی، پروژه ها، روزنامه ها و مجله های زیادی که باید بخوانید و کتاب هایی که روی هم انبار شده اند تا یک روز به محض این که فرصتش را پیدا کردید، به سراغ ان ها بروید، غرق شده اید.
   یک انسان معمولی اگر بتواند این عادت را در خود ایجاد کند که کارهای خود را به طور واضح اولویت بندی کند و کارهای مهم را سریعا" انجام دهد، می تواند از یک نابغه که زیاد حرف می زند و نقشه های عالی می کشد اما کمتر کاری را به انجام می رساند پیشی بگیرد.
از قدیم گفته اند اگر اولین کاری که باید هر روز صبح انجام بدهی این باشد که قورباغه زنده ای را قورت بدهی، در بقیه روز خیالت راحت خواهد بود که سخت ترین و بدترین اتفاقی را که ممکن است در تمام روز برایت پیش بیاید پشت سر گذاشته ای.
   قورباغه شما در واقع بزرگ ترین و مهم ترین کاری است که باید انجام بدهید. همان کاری که اگر الآن فکری به حالش نکنید به احتمال زیاد همین طور برای انجام آن تنبلی خواهید کرد. اگر دو کار مهم را در پیش رو دارید، اول کاری را که بزرگ تر، سخت تر و مهم تر است انجام بدهید.
   در این جا خلاصه ای از بیست و یک روش فوق العاده برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر را می خوانید. این اصول و قواعد را مدام مرور کنید تا عمیقا" در ذهن و عمل تان ریشه بدواند و در نتیجه موفقیت آینده تان تضمین شود.

 1- سفره را بچینید
     دقیقا" تصمیم بگیرید که چه می خواهید. روشن بودن در این مورد یک شرط اساسی است. پیش از شروع کار، هدف ها و تصمیم هایتان را بنویسید.

2- برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید
     برنامه هایتان را روی کاغذ بیاورید. به ازای هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید، به هنگام اجرای آن پنج یا شش دقیقه در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

3- قانون 80/20 را در همه امور به کار بگیرید
     80 درصد از دستاوردهای تان نتیجه 20 درصد از فعالیت شماست. همواره تلاش خود را روی این 20 درصد متمرکز کنید.

4- پیامد کارها را در نظر داشته باشید
      مهم ترین و ضروری ترین کارهای شما آن هایی هستند که می توانند بیش ترین تاثیر را چه مثبت و چه منفی روی کار و زندگی شما بگذارند. به جای تمرکز روی سایر کارها، تمام توجه تان را معطوف به این نوع کارها کنید.

5- روش الف ب پ ت ث را مدام بگیرید
      قبل از شروع، لیستی از کارهای تان تهیه کنید و سپس آن ها را از نظر ارزش و ضرورت اولویت بندی کنید تا مطمئن شوید که همیشه در حال انجام مهم ترین کارهای تان هستید.

6- روی اهداف اصلی تمرکز کنید
      نتایجی را که باید قطعا" از کارتان به دست آورید تا بتوانید بگویید که به خوبی از عهده کار بر آمده اید مشخص کنید و در تمام مدت قاطعانه به دنبال به دست آوردن آن ها باشید.

7- به قانون تشخیص ضرورت عمل کنید
      هیچ وقت برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد. اما همیشه برای انجام مهم ترین کارها وقت کافی هست.

8- پیش از شروع، مقدمات کار را کاملا فراهم کنید
      آمادگی تمام و کمال قبل از شروع کار مانع عمل کرد ضعیف می شود.

9- همیشه یک شاگرد باقی بمانید
      هر چه در ارتباط با کارهای ضروری و مهم تان دانش و مهارت بیشتری به دست آورید، می توانید سریع تر آن ها را شروع کنید و زودتر به اتمام برسانید.

10- استعدادهای منحصر به فرد خود را تقویت کنید
        دقیقا" مشخص کنید چه کاری است که در حال حاضر خیلی خوب انجام می دهید یا در آینده می توانید خیلی خوب انجام دهید. سپس تمام توان خود را در انجام آن به کار گیرید.

11- محدودیت های اصلی خود را مشخص کنید
        محدودیت ها و یا عوامل بازدارنده درونی و بیرونی خود را مشخص کنید. عواملی که سرعت شما را در دست یابی به مهم ترین هدف های تان تعیین می کنند. سپس تمرکزتان را به از بین بردن این محدودیت ها معطوف کنید.

12- هر بار یک بشکه جلو بروید
        اگر کارها را مرحله به مرحله انجام دهید، می توانید بزرگ ترین و پیچیده ترین کارها را به انجام برسانید.

13- خودتان را تحت فشار بگذارید
         تصور کنید که یک ماه دیگر باید شهر را ترک کنید. طوری کار کنید که گویا مجبور هستید قبل از ترک شهر تمام کارهای اصلی تان را به اتمام برسانید.

14- قدرت های فردی خود را به حداکثر برسانید
        اوقاتی از روز را که از نظر ذهنی و جسمی کارایی بیشتری دارید مشخص کنید و مهم ترین و ضروری ترین کارهای تان را در این اوقات انجام دهید. به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید بیش ترین بازدهی را داشته باشید.

15- خودتان را به فعالیت ترغیب کنید
        خودتان مشوق خودتان باشید. در هر شرایط یا موقعیتی به دنبال کسب نتایج خوب باشید. به جای تمرکز بر مشکلات به دنبال راه حل بگردید. همواره فردی خوش بین و سازنده باشید.

16- روش تنبلی سازنده را تمرین کنید
         هیچ کس نمی تواند همه کارها را انجام دهد. بنابراین باید یاد بگیرید که از روی عمد در انجام برخی از کارهایی که از ارزش و اهمیت کمتری برخوردار هستند تنبلی کنید. با این کار خواهید توانست وقت کافی برای معدود کارهایی که واقعا" مهم هستند ایجاد کنید.

17- اول سخت ترین کار را انجام دهید
        روزتان را با سخت ترین کار آغاز کنید. کاری که می تواند بزرگ ترین تاثیر را بر خودتان و حرفه تان بگذارد؛ و تا وقتی که آن را تمام نکرده اید دست از کار نکشید.

18- کار را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید
        کارهای بزرگ و پیچیده را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید و سپس هر بار یک قسمت از کار را شروع کنید و به اتمام برسانید.

19- وقت بیش تری ایجاد کنید
        برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنید که به صورت طولانی مدت هر روز وقت کافی برای تمرکز کامل روی کارهای مهم و اصلی داشته باشید.

20- سرعت انجام کار را افزایش دهید
         عادت کنید که کارهای اصلی خود را سریع تر انجام دهید. به عنوان فردی که کارها را سریع و دقیق انجام می دهد مشهور شوید.

21- هر بار یک کار مهم انجام دهید
         کارهای ضروری تان را دقیقا" مشخص کنید. سریعا" کار را شروع کنید و سپس بدون توقف تا اتمام 100 در صد کار پیش بروید. این رمز واقعی افزایش کارایی و بهره وری فردی است.

 

  ---------------------------------------------

كتاب :   قورباغه  را  قورت  بده  ! ؟

نويسنده :   برايان   تريسي

موضوع :   مديريت   زمان

 

 


Home | مولوي | !قورباغه را قورت بده | نثر | هفت خوان رستم | چرند و پرند | آرشيو ملي
 

L . HABIBI

WEB Site : www.mehr-parsi.ir

Email : habibi@idinco.ir